Przenośna jednostka filtracyjna do hydrauliki okrętowej

(Werdohl, Lipiec 2018)

Przenośna jednostka filtracyjna do hydrauliki okrętowej

Kompaktowa, mobilna, wszechstronna w użyciu

W myślą o filtrowaniu rozproszonych instalacji hydrauliki pokładowej firma Stauff opracowała kompaktową, przenośną jednostkę filtracyjną, którą z łatwością można przetransportować również do ciasnych miejsc. Oprócz wersji lądowej zasilanej prądem o częstotliwości 50 Hz dostępny jest również wariant do zasilania z sieci pokładowej 60 Hz. 

Na pokładzie statków występuje szereg różnych rozproszonych instalacji hydraulicznych. Podczas prac konserwacyjnych lub w celu wsparcia zintegrowanych filtrów może okazać się konieczne zastosowanie w instalacjach mobilnych jednostek filtracyjnych. Specjalne z myślą o takim przypadku zastosowania firma Stauff skonstruowała jednostki filtracyjne typu SMFS-P-015. Mają one bardzo kompaktowe wymiary i nie posiadają kółek, lecz są przeznaczone do przenoszenia, co na statkach ze względu na konieczności transportu przez wiele pięter lub luków stanowi podobnie jak niewielka ilość potrzebnego miejsca do przechowywania decydujące kryterium wyboru.

Jednostki te pompują olej z wykorzystaniem wysokiej jakości pomp zębatych, które dzięki swojej doskonałej charakterystyce ssania potrafią tłoczyć przez element filtracyjny Stauff płynne media o lepkości od 10 do 400 cSt. Napęd pompy realizowany jest z wykorzystaniem energooszczędnych silników trójfazowych. Wyłącznik ciśnieniowy zapobiega uszkodzeniu komponentów np. w przypadku zatkania przewodów. W celu jak najlepszej ochrony przed negatywnymi skutkami, które mogą wystąpić z powodu dużych zanieczyszczeń, w przewodzie ssawnych stosuje się płukany filtr z siatki ze stali nierdzewnej.

Napędy zasilane z sieci lądowej i pokładowej

Przenośne jednostki filtracyjne są dostępne z dwoma różnymi napędami do wyboru. Wersja 50 Hz jest przeznaczona do zasilania z sieci lądowej, natomiast napędy 60 Hz są przeznaczone do zasilania z sieci pokładowej. W obu przypadkach połączenie kompaktowych wymiarów i dużej wydajności przekłada się na uniwersalność i elastyczność użytkowania na pokładzie, tym bardziej, że jednostki można wyposażyć we wszystkie standardowe wkłady Spin-On z oferty Stauff o dokładności filtracji od 3 do 125 mikrometrów. Optyczny wskaźnik stopnia zabrudzenia filtrów przypomina o konieczności wymiany elementów filtracyjnych. 

Czyszczenie olejów hydraulicznych i smarowych

Przy użyciu jednostek filtracyjnych można czyścić zarówno systemy hydrauliczne jak i systemy smarowania na bazie olejów mineralnych. Służą one nie tylko do zapobiegawczej konserwacji i serwisowania hydrauliki okrętowej, lecz można je wykorzystać na czas prac konserwacyjnych również do tymczasowego wsparcia zintegrowanych filtrów lub w przypadku systemów o dużej pojemności jako filtr strumienia pobocznego. Po wyposażeniu je w odpowiedni pusty element można je wykorzystać również do wypompowania lub przepompowania zawartości zbiorników. 

Także podczas napełniania instalacji hydraulicznych świeżym olejem wskazane jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia filtracyjnego. Nawet świeży olej nie jest do końca czysty, ponieważ podczas jego produkcji bardzo rzadko jest dokładnie filtrowany i może dodatkowo ulec zanieczyszczeniu cząstkami podczas rozlewania, przelewania i transportu (np. w beczkach wielokrotnego użytku). 

Dzięki jednostkom filtracyjnym personel serwisowy na statkach ma do dyspozycji bardzo elastyczny system do czyszczenia pokładowych instalacji hydraulicznych oraz smarowania olejem. Wytrzymała konstrukcja jednostek filtracyjnych zapewnia długą żywotność nawet w bardzo trudnych warunkach.

Obraz 1:

Możliwość zastosowania w ciasnych pomieszczeniach: Mobilna jednostka filtracyjna SMFS-P-015
została skonstruowana specjalnie z myślą o zastosowaniu na statkach
(Fakbriksbillede: Walter Stauffenberg GmbH & Co. KG)

Download billede (JPG, 4120x4865px)

O grupie STAUFF

Od ponad 50 lat przedsiębiorstwa należące do grupy STAUFF, do których od kwietnia 2015 należy również firma VOSWINKEL GmbH, projektują, produkują i sprzedają komponenty do przewodów oraz akcesoria hydrauliczne wykorzystywane do budowy maszyn i instalacji oraz do utrzymania ruchu w sektorze przemysłowym.

Oferowana gama produktów obejmuje obecnie około 40000 standardowych komponentów w dziesięciu grupach produktów oraz szereg rozwiązań specjalnych i systemowych opracowanych pod specjalne wymagania klienta lub w oparciu o własne prace badawczo-rozwojowe.

Oddziały w 18 krajach oraz ścisła współpraca z gęstą siecią dystrybutorów i przedstawicieli w wszystkich ważnych regionach przemysłowych gwarantują maksymalną dostępność serwisu na miejscu.

Na całym świecie grupa STAUFF zatrudnia 1400 pracowników, w tym 560 w pięciu lokalizacjach w Niemczech.

W roku 2017 przedsiębiorstwa z grupy STAUFF wypracowały obrót w wysokości 236 milionów euro.

Press contact

Mr Boris Mette
Head of Marketing Communications
Tel.: +49 (0) 2392 / 916-154
Fax: +49 (0) 2392 / 916-270154
E-Mail: b.mette@stauff.com